Zimą często tęsknimy za chwilami spędzonymi w ogrodzie, wśród kwiatów i bujnej zieleni. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem jest oranżeria. Ogród zimowy nadaje lepszą jakość przestrzeni mieszkalnej, dając możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą.

Czym jest oranżeria?

          Oranżeria to przeszklone pomieszczenie przeznaczone do uprawy roślin egzotycznych.

          Pierwsza oranżeria powstała w XVI wieku w mieście Padwie we Włoszech. Umożliwiło to udoskonalone przez Włochów szkło wykorzystywane do produkcji okien szklarniowych. Początkowo służyły jedynie do uprawy roślin użytkowych. Warunki panujące wewnątrz pozwalały na wydłużenie okresu wegetacyjnego roślin. Uprawiano w nich głównie owoce wrażliwe na przemarzanie, miedzy innymi cytrusy, stąd też wzięła się nazwa oranżeria – pomarańczarnia.  Z czasem, gdy za sprawą importu zwiększyła się dostępność owoców egzotycznych, oranżerie zaczęły zmieniać swoją funkcję z użytkowej na rekreacyjną, gdzie dominowały rośliny ozdobne. Jednak w XVII wieku budowane przy założeniach pałacowych pełniły już głównie funkcje rekreacyjne i dekoracyjne.  Nie były już traktowane jako szklarnie, stały się symbolem prestiżu i bogactwa.  Właściciele zapraszali tam swoich gości, by podziwiać nie tylko same rośliny, ale także architekturę. Oranżerie często bowiem zawierały fontanny,  groty oraz miejsca, w których można bawić się w podczas niesprzyjającej pogody, a także zimą. Obecnie oranżerie posiadają systemy ogrzewania oraz wentylacji, co znacznie ułatwia uprawę roślin. Piękne oranżerie możemy podziwiać między innymi w Wersalu, przy Pałacu Schönbrunn i Belwederze w Wiedniu, nowa i stara oranżeria w warszawskich Łazienkach czy w Kuskowie w Moskwie.

Typy ogrodów zimowych w oranżeriach

          Wyróżniamy dwa typy ogrodów zimowych – chłodny i gorący. Dobierając rośliny do oranżerii, powinno się określić na początku, jaki efekt chcemy osiągnąć. Dzięki obecnej technologii jesteśmy w stanie odtworzyć dowolne warunki klimatyczne. Od nas tylko zależy, jakie rośliny chcemy uprawiać.

Ogród zimowy chłodny

          Do tego typu ogrodów świetnie nadają się rośliny klimatu śródziemnomorskiego. Zimą temperatura nie powinna spaść poniżej 5°C, a utrzymywać się średnio na poziomie 10-12°C. Bywa, że w ciepłe, słoneczne dni oranżeria zbytnio się nagrzeje, wtedy wystarczy ją przewietrzyć. O wietrzeniu powinniśmy pamiętać szczególnie latem, aby rośliny się nie przegrzały. Możemy je wtedy przenieść do ogrodu lub na taras.

          Wilgotność powietrza w tym typie ogrodu zimowego powinna wynosić 40-60%. W zimie rośliny te przechodzą w okres spoczynku dlatego należy ograniczyć podlewanie, a nawożenie zacząć dopiero od wiosny.

Przykłady roślin przy pełnym słońcu:

– Oleander pospolity Nerium oleander

– Oliwka europejska Olea europaea

– Wawrzyn szlachetny Laurus nobilis

– Cytrusy

Bugenwilla gładka Bougainvillea gabra

– Sundevilla Mandevilla sanderi

Figowiec pospolity Ficus carica

– Daktylowiec właściwy Phoenix dactylifera

Waszyngtonia nitkowata Washingtonia filifera

Do tego typu ogrodu zimowego zaliczamy ogrody z sukulentami

Przykłady sukulentów:

– Echinokaktus Echinocactus grusonii

Opuncja figowa Opuntia ficus-indica

– Wilczomlecz lśniący Euphorbia millii

– Wężownica Sansevieria

– Agawa Agave

Przykłady roślin do półcienia:

– Cedrat Citrus medica

– Bluszcz pospolity Hedera Helix

Kamelia japońska Camellia japonica

– Paproć drzewiasta Dicksonia antarctica 

          Drugi typ ogrodu zimowego, jaki możemy stworzyć w oranżerii to ogród tropikalny. Cechuje go stale wysoka temperatura 25-32°C oraz wysoka wilgotność powietrza 70-80%. W tym ogrodzie doskonale będą czuły się rośliny pochodzące ze strefy tropikalnej.

Przykłady roślin:

– Skrzydłokwiat Spathiphyllum

– Epipremnum złociste Epipremnum aureum

– Kalatea Calathea

– Monstera dziurawa Monstera deliciosa

– Peperomia

– Aspidistra wyniosła Aspidistra elatior

– Falenopsis Phalaenopsis

Eszynantus Aeschynanthus

– Figowiec tępy Ficus microcarpa

Diffenbachia

-Alokazja Alocasia 

          Taki klimat sprzyja również uprawie paproci – jednej z moich ulubionych grup roślin. Można stworzyć piękne wnętrza wyłącznie przy ich użyciu. Delikatne i filigranowe liście świetnie komponują się z naturalnym kamieniem i wodą – niewielki zbiornik, czy kaskada doskonale będą się prezentowały w naszej oranżerii. Niestety paprocie są dość wymagającymi roślinami i trzeba poświęcić im trochę uwagi, wtedy odwdzięczą się nam pięknym wyglądem. Jeżeli zdecydujemy się na ogród paproci musimy zastosować się do kilku zasad. Przede wszystkim paprocie nie znoszą bezpośredniego nasłonecznienia, więc jeśli mamy oranżerię, z północną wystawą, lub w cieniu wysokich drzew, będzie to idealne miejsce. Druga, ważna rzecz, o której trzeba pamiętać to wilgotność powietrza, powinna być dość wysoka. Dobrze zrobi im zraszanie wodą raz, dwa razy w tygodniu, a przy okazji zraszania możemy od razu podać nawóz dolistny – raz na 3 miesiące. Przy takiej opiece paprocie odwdzięczą się nam pięknym wyglądem i będą całoroczną ozdobą naszego ogrodu.

Przykłady paproci:

-Adiantum delikatne Adiantum tenerum

– Łosie rogi Platycerium

– Nefrolepis Nephrolepis

-Zanokcica gniazdowa Asplenium nidus

Podrzeń garbaty Blechnum gibbum

Didymochlaena truncatula

-Doryopteris pedata

– Arachniodes simplicior

-Dennstaeditia punctilobula

Osmunda cinnamomea

-Thelypteris decursive-pinnata

          Należy pamiętać, że gdy już zdecydujemy o klimacie naszej oranżerii, nie powinniśmy umieszczać w niej roślin, którym nie będzie on odpowiadał. Każda roślina posiada swoje uwarunkowania względem temperatury, wilgotności i podłoża. Umieszczenie jej tam, gdzie warunki te będą odmienne od rodzimych sprawi, iż nie będzie ona dekoracyjna w całej swej okazałości, a może nawet spowodować jej całkowite zamarcie. Dotyczy to nie tylko oranżerii, ale także roślin, które sadzimy w ogrodzie czy w domu. Dlatego ważne jest aby przed posadzeniem dokładnie zapoznać się z wymaganiami danej rośliny, aby móc cieszyć się jej pięknem. 

          Możemy urozmaicić naszą oranżerię wzbogacając ją o elementy małej architektury takiej jak fontanny, niewielkie zbiorniki wodne czy ciekawe rzeźby. Projektując oranżerię powinniśmy się również zastanowić gdzie chcemy umieścić ewentualne meble i już na początku stworzyć swego rodzaju strefę wypoczynku, aby wkomponowała się ona w całość założenia.

          Jeżeli wszystkie te warunki zostaną spełnione będziemy mogli cieszyć się wspaniałym ogrodem nawet w chłodne, zimowe dni.

 

 

Tekst: Aneta Pająk

Zdjęcia: Aneta Pająk

 

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o