admin 25 sierpnia 2018

     W tej części przyjrzymy się wybrzeżu Słowenii i tamtejszej roślinności. Słowenia leży nad Adriatykiem, a jej wybrzeże wynosi w przybliżeniu 50km. Podobnie jak cały kraj jest niewielkie, ale piękne. Panuje tam typowy śródziemnomorski klimat. Największe miasto położone w tej części Słowenii to Koper, jednak jest to typowe industrialne miasto, w którym nie znajdziemy wielu turystycznych miejsc. Najbardziej popularnym miejscem wybrzeża wśród turystów jest Piran, porównywany z Chorwackim Dubrownikiem. Niewielka mieścina z wyróżniającym się na wzgórzu kościołem i położoną niżej latarnią morską robi imponujące wrażenie. Rzeczywiście przypomina Dubrownik jednak jest o wiele mniejsza i cichsza, bez hałasu i tłumu turystów. W spokoju możemy napić się tu kawy w kawiarni przy samym morzu, nie stojąc w kolejkach i nie przekrzykując się nawzajem, czego nie zrobimy już w oddalonym o pół godziny drogi Włoskim Trieście – pięknym, jednak dużym i głośnym mieście. Niewątpliwie jedną z głównych atrakcji wybrzeża jest trasa rowerowa, ciągnąca się prawie cały czas przy linii brzegowej, gdzie możemy podziwiać piękne krajobrazy. Oprócz Piranu warto odwiedzić również Portoroz, do którego możemy dojść ścieżką przy brzegu z Piranu w 20min spacerkiem, lub przejechać w niecałe 5min samochodem. Wadą wybrzeża Słowenii są małe plaże. Podobnie jak w innych krajach nad Adriatykiem są one kamieniste, jednak tu dodatkowo wąskie i krótkie, dlatego jeśli chcemy wylegiwać się na plaży to proponuję udać się do sąsiedniej Chorwacji lub Włoch, gdzie znajdziemy więcej miejsca, a podróż zajmie nam nie więcej jak 30min, tak z resztą robią sami Słoweńcy.

 

Roślinność
     Spotkamy się tu z typową roślinnością śródziemnomorską. Lasy i aleje piniowe, strzeliste cyprysy, niebieskie cedry i kwitnące oleandry porastają wapienne wzgórza. Na płaskich terenach wybrzeża znajdziemy słonowodne bagna ze słonoroślami, których najwięcej znajdziemy w okolicy przemysłowego miasta Koper, gdzie właśnie na bagnach pozyskiwana jest sól. Zarośla podobnie jak w krajach śródziemnomorskich tworzone są przez gatunki zimozielone jak wawrzyn, pistacja kleista, dąb skalny, szakłak, jednak tu w przeciwieństwie do makii lub graigu gatunki te nie są wyraźnie dominujące. Oprócz roślin zimozielonych spotkamy też jarzęby mannowe, perukowce, robinie, głogi, czy karagany. Przy kamienistych plażach rosną szałwie, wilczomlecze, mikołajki, zatrwiany.

 

Przykłady gatunków:
Dąb omszony – Quercus pubescens
Grab wschodni – Carpinus orientalis
Cyprys wiecznie zielony – Cupressus sempervirens
Cedr libański – Cedrus libani
Szakłak wieczniezielony – Rhamnus alaternus
Dzika oliwka – Olea oleaster
Figowiec pospolity – Ficus carica
Perukowiec podolski – Cotinus coggygria
Filirea szerokolistna – Phillyrea latifolia
Fałszywa oliwka – Phillyrea angustifolia
Dąb skalny – Quercus coccifera
Dąb ostrolistny – Querqus ilex
Dąb omszony – Quercus pubescens
Wawrzyn szlachetny – Laurus nobilis
Pistacja kleista – Pistacia lentiscus
Jałowiec fenicki – Juniperus phoenicea
Karagana podolska – Caragana frutex
Głóg jednoszyjkowy – Crataegus monogyna
Żarnowiec miotlasty – Cytisus scoparius
Zatrwian tatarski – Goniolimon tataricum
Koper włoski – Foeniculum vulgare
Koper morski – Crithmum maritimum
Soliród zielny – Salicornia europaea
Echinophora spinosa
Lasecznica trzcinowata – Arundo donax
Ostrogowiec czerwony – Centranthus ruber
Dittrichia viscosa
Obrazki włoskie – Arum italicum

 

Ogrody i zieleń miejska
     Podobnie jak w górskiej części Słowieni tu też w większości ogrodów uprawiane są zarówno rośliny użytkowe jak i ozdobne, jednak zamiast jabłoni, grusz czy śliw spotkamy tu figowce, oliwki czy winorośle, a z roślin zielnych miedzy innymi dynie, fasole, i mnóstwo ziół. W Piranie ogrody ukryte są w wąskich i ciasnych uliczkach miasteczka, a przed drzwiami domów często natkniemy się na ceramiczne donice z roślinami, które dodają uroku temu małemu miasteczku. Oprócz ogrodów i donic spotkamy mniejsze i większe skwery oraz promenady wzdłuż brzegu morza z eukaliptusami, tamaryszkami, piniami, waszyngtoniami i cedrami. Najczęściej towarzyszą im krzewy pospornicy i głogownika, a najniższe piętro roślin stanowią kwieciste kobierce o jaskrawych kolorach.
Przykłady gatunków:
Oliwka europejska – Olea europaea
Winorośl – Vitis sp.
Tamaryszek czteropręcikowy – Tamarix tetrandra
Sosna pinia – Pinus pinea
Magnolia wielkokwiatowa – Magnolia grandiflora
Waszyngtonia nitkowata – Washingtonia filifera
Bożodrzew gruczołowaty – Ailanthus altissima
Głogownik – Photinia
Pospornica japońska – Pittosporum tobira
Bananowiec – Musa sp.
Róża – Rosa sp.
Oleander pospolity – Nerium oleander
Glicynia – Wisteria sp.
Eremophila nivea
Bukszpan wiecznie zielony – Buxus sempervierens
Bluszcz pospolity – Hedera helix
Krzyżownica mirtolistna – Polygala myrtifolia

 

Mini ogród śródziemnomorski w donicach

     Jeżeli nie mamy skrawka ziemi ani dużego tarasu możemy stworzyć mini ogród nawet na niewielkim balkonie, wystarczy tylko trochę inwencji i wolnego czasu, a będziemy mogli cieszyć się zielonym zakątkiem. Oprócz inwencji i wolnego czasu potrzebne nam będą donice, najlepiej o rożnych rozmiarach, ziemia i oczywiście rośliny. Jeżeli chcemy identycznie odwzorować rośliny tego klimatu jest to możliwe, gdyż obecnie na rynku możemy dostać oleandry, oliwki, waszyngtonie, laury i wiele innych, ale musimy się wtedy liczyć z tym, że taka kompozycja nie przetrwa zimy. Warto Posadzić jedną, dwie rośliny, które mają szanse przezimować w naszym klimacie. Posadzone w ceramicznych donicach stworzą podstawę kompozycji, którą możemy uzupełniać mniejszymi i tańszymi roślinami, bo wiadomo, że cena gra rolę nawet w takim niewielkim „przedsięwzięciu”. Jako podstawę możemy wykorzystać formowane bukszpany, tuje, cyprysiki i uzupełnić je np. lawendą, różami, szałwią, clematisem – taka kompozycja powinna przetrwać zimę, a co rok możemy uzupełniać ją rozmarynem, laurem, kocankami, lobelią i resztą tzw. balkonówki.

 

Tekst i zdjęcia: Aneta Pająk

 

« 1 z 2 »

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o