Tym razem przeniesiemy się w znacznie cieplejszy, tropikalny klimat wysp południowej Florydy. Archipelag Florida Keys jest najbardziej wysuniętym na południe miejscem Stanów Zjednoczonych leżącym nad zatoką meksykańską. Temperatura zazwyczaj nie spada tu poniżej 20 stopni, jest to wiec idealne miejsce dla osób lubiących wygrzewać się w słońcu. Jest to cudowne miejsce, przypominające te z folderów biur podróży, pełne żywych kolorów , białych plaż i palm kokosowych. Wrażenie też robią długie, nieraz kilkunastokilometrowe mosty, które łączą wyspy. Spędziłam tam prawie cztery miesiące pracując między innymi przy pielęgnacji zieleni. Było to niesamowite doświadczenie i jednocześnie dobra zabawa. Poznałam tam wielu przyjaznych i życzliwych ludzi, których na pewno nie zapomnę do końca życia. Miałam okazje pracować przy roślinach, których do tej pory nie znałam lub kojarzyłam je jako niewielkie rośliny domowe, które tu osiągają potężne rozmiary i nie raz trzeba się z nimi uporać przy pomocy maczet i pilarek. Dzięki takiemu doświadczeniu teraz lepiej rozumiem jak pielęgnować takie rośliny w naszych domach, biurach i innych pomieszczeniach. Jedynym minusem pracy w tym klimacie była dla mnie tamtejsza fauna. Nie raz natknęłam się na jadowite węże koralowe, skorpiony i pająki, których się niestety panicznie boje. Oprócz zwierząt lądowych, dokuczały też te morskie. Często trzeba było wejść do wody aby przyciąć namorzyny, gdzie nie raz poparzyła mnie meduza, a raz podczas przypływu natknęłam się na rekina – niewielkiego ale perspektywa pracy nawet z małymi rekinami trochę mnie przeraziła. Wszechobecne iguany z początku mnie odstraszały, ale po kilku dniach w końcu się do nich przyzwyczaiłam. Oprócz tych mniej przyjemnych zwierzaków były też takie, które miło wspominam szczególnie niewielkie jelonki – Key deer – najmniejsze jelenie Ameryki Północnej, żyjące jedynie na Florida Keys. Jest to gatunek zagrożony i występuje już tylko na środkowych wysepkach archipelagu, głównie na Big Pine Key, gdzie dostępne są zbiorniki wody słodkiej. Są przyzwyczajone do obecności człowieka i nie boją się jego towarzystwa. Jakakolwiek próba skrzywdzenia tego zwierzaka jest bardzo ostro traktowana przez władze i w najgorszym wypadku za potrącenie jelenia autem można trafić na kilka lat do więzienia. Uporczywe mogą okazać się też charakterystyczne dla tutejszego klimatu huragany, które podczas pory deszczowej trwającej od czerwca do października nawiedzają wyspy. Ich siła i częstotliwość nasila się od połowy sierpnia do końca września. Pojawią się wtedy prawie każdego dnia. Zazwyczaj trwają kilkanaście minut i nie są groźne ale zdarzają się i takie, które potrafią zmieść z gruntu nawet domy.

      Oprócz pięknych plaż główną atrakcją archipelagu Florida Keys jest oczywiście rafa koralowa. Jest to trzecia co do wielkości rafa koralowa na świcie. Możliwość podziwiania tego cudownego podwodnego świata warta jest każdych pieniędzy. Żadne oceanarium nie jest w stanie oddać wrażania otwartego oceanu, pływania wśród kolorowych ryb, żółwi, a jeśli macie szczęście natkniecie się też na manaty. Najbardziej rozrywkowe miejsce archipelagu to oczywiście Key West – ostatnie miasto archipelagu, tam też znajduje się monument, który oznacza południowy kraniec Stanów Zjednoczonych. Na wyspie znajdziemy też dom Ernesta Hemingwaya i promy wypływające między innymi na Bahamy, Dry Tortugas i rafę.

Roślinność

     To właśnie rośliny pełne jaskrawych kwiatów i liści nadają wyspom żywych kolorów. Jednak w większości te kolorowe gatunki zostały introdukowane do tego środowiska. Roślinność rodzima to raczej mało atrakcyjne sosnowe i palmowe zarośla. Zdecydowanie wyróżniającą się formacją roślinną jaką możemy tu spotkać są namorzyny. Rosnące w strefie nadbrzeżnej krzewy charakteryzujące się niespotykaną budową korzeni. W czacie odpływu woda odsłania plątaninę korzeni przybyszowych, które stabilizują roślinę w podłożu oraz korzeni powietrznych tzw. pneumatoforów , które pomagają w oddychaniu roślin podczas przypływu. Oprócz korzeni rośliny musiały przystosować się do życia w zasolonym środowisku. Oznacza to, że bez odpowiednich mechanizmów filtracji i magazynowania wody nie mogłyby z niej korzystać, pomimo tego, że są przez nią otoczone. Zazwyczaj roślina wykorzystuje kilka technik pozyskania wody zdatnej do życia poprzez filtracje w korzeniach, gromadzenie jej w mięsistych organach czy redukcję wydzielania wody przez aparaty szparkowe przy fotosyntezie. Rośliny przystosowane do życia w zasolonym środowisku zwane są halofitami. Namorzyny są niezwykle ważną pionierską formacją roślinną. Chronią one strefę przybrzeżną przed erozją, wprowadzają do niej większą bioróżnorodność i są schronieniem dla wielu stworzeń morskich i lądowych. Udowodniono także, że są w stanie spowolnić fale wytworzone przez tsunami i huragany znacznie zmniejszając ich siłę uderzenia. Niestety liczba lasów namorzynowych na świecie znacznie maleje ze względu na rozwój deweloperski, nowych portów, farm krewetkowych, czy zanieczyszczenie środowiska. Rośliny tworzące namorzyny to głównie gatunki Korzeniary –Rhizophora, gdzie najbardziej rozpowszechniony uznaje się gatunek Korzeniary czerwonej –Rhizophora mangle.

Gatunki namorzyn Florydzie:

Korzeniara czerwona Rhizophora mangle ang. Red mangrove

– Conocarpus erectus ang. Buttonwood

Mangrowiec czarny Avicennia germinans ang. Black mangrove

– Mangrowiec biały Laguncularia racemosa ang. White mangrowe

     Kolejną rodzimą formacją roślinną na archipelagu są zarośla. Ta gęsta i trudna do przedarcia się grupa roślin o ostrych i nie raz trujących liściach, które wywołują poparzenia zajmuje większość zielonej powierzchni wysp.

Przykłady gatunków rodzimych Florida Keys:

– Bocznia piłowana Serenoa repens ang. Saw palmetto

Coccothrinax argentata ang. Silver Palm

Sosna Elliotta Pinus elliottii ang. Slash palm

– Erythrina herbacea ang. Coral bean

– Palma kabaczkowa Sabal palmetto ang. Cabbage palm

Metopium toxiferum ang. Poisonwood

Zamia integrifolia ang. Coontie

Chrysobalanus icaco ang. Cocoplum

– Kostliwka szkarłatna Cordia sebestena ang. Geiger tree

Bursera simaruba ang. Gumbo limbo

Capparis cynophallophora ang. Jamaican caper

Jacquinia keyensis ang. Joewood

Pseudopanax crassifolius ang. Lancewood

Byrsonima lucida ang. Locust Berry

– Mahoniowiec właściwy Swietenia mahagoni ang. Mahogany

– Kokkoloba gronowa Coccoloba uvifera ang. Sea grape

Ficus aurea ang. Florida strangler fig

Psychotria nervosa ang. Wild coffee

– Rojstona królewska Roystonea regia ang. Royal palm

Pseudophoenix sargentii ang. Florida cherry palm

– Kluzja różowa Clusia rosea ang. Autograph tree

     Nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu są oczywiście palmy kokosowe – Kokos właściwy Cocos nucifera. Choć zadomowił się tu dawno temu to nie jest gatunkiem rodzimym. Podobnie jak mango – Mango indyjskie Mangifera indica, czy lima Citrus × aurantiifolia, która w Stanach znana jest pod nazwą Key lime i uprawiana jest głównie na Florida Keys. To właśnie ona jest głównym składnikiem popularnego ciasta Key lime pie. Zagrożeniem dla tutejszej flory są dwa szczególnie inwazyjne gatunki – Rzewnia skrzypolistna Casuarina equisetifolia ang. Australian pine tree i Pieprz brazylijski Schinus terebinthifolia ang. Florida Holly, które ograniczają rozrost rodzimej szaty roślinnej.

     Większość wymienionych gatunków spotkamy praktycznie na każdym kroku, jednak jeżeli chcemy poznać ich więcej i dokładniej to polecam odwiedzić ogród botaniczny na Key West i rezerwat przyrody Bahia Honda.

     W większości prywatnych ogrodów i zieleni miejskiej spotkamy mnóstwo gatunków o żywych i jaskrawych barwach, które zdecydowanie upiększają to miejsce. Zdarzą się jednak, że ogrody przypominają otaczające je zarośla, są tylko bardziej uporządkowane. Podyktowane jest to tutejszym prawem, które w zależności od miejsca, w którym znajduje się dom, ogranicza wprowadzanie nadmiernej ilości gatunków obcych i wycinkę tych rodzimych. Jednak tam gdzie nie ma takich ograniczeń spotkamy kolorowe żywopłoty z krotonów, storczyki zwisające z palm i kalatee z kolorowymi liśćmi. Uroku z pewnością dodają nietypowe skrzynki pocztowe w przeróżnych kształtach – ryby, flamingi, koty, manaty i wiele innych. Kolejna rzecz charakterystyczna dla ogrodów, którą spotkamy w całych Stanach są flagi państwa wiszące, czy to na domu, czy na maszcie w ogrodzie.

Przykłady roślin:

– Iksora Ixora

Wianowłostka królewska Delonix regia

Tabebuja Tabebuia

Trójskrzyn pstry Codiaeum variegatum pictum

Kalatea Calathea

Storczyki Phalaenopsis

– Gwajakowiec lekarski Guaiacum officinale

– Zamia pumila ang. Coontie palm

Plumeria Plumeria

Helikonia dziobata Heliconia rostrata ang. Lobster claw

Magnolia × alba ang. White sandalwood

Bauhinia blakeana ang. Hong Kong orchid tree

Dypsis leptocheilos ang. Teddy bear palm

Evolvulus nummularis ‘Bright lavender ‘ ang. Blue daze

– Szałwia szkarłatna Salvia coccinea

– Thryallis sallaei

Oleander pospolity Nerium oleander

Jakaranda mimozolistna Jacaranda mimosifolia

Rapis wyniosły Rhapis excelsa

– Myrcianthes fragrans ang.Simpson’s stoper

– Daktylowiec nagięty Phoenix reclinata

– Dioon spinulosum

Kordylina krzewiasta Cordyline fruticosa

Brezylka Cytrynowa Caesalpinia gilliesii

– Petrea volubilis

– Phymatosorus scolopendria ang. Monarch fern

Trimezia martinicensis

Lagerstremia Lagerstroemia

Puchowiec wspaniały Ceiba speciosa

– Russelia equisetiformis ang. Firecracker plant

– Tunbergia laurolistna Thunbergia laurifolia

Araukaria Araucaria 

Jak odpowiednio dobrać roślinę do naszych pomieszczeń?

     Kupując rośliny doniczkowe do domu, biura, czy innego pomieszczenia musimy tak naprawdę postępować w ten sam sposób, jak przy doborze roślin do ogrodu. Trzeba dowiedzieć się jakie wymagania ma dany gatunek i według nich dopasować go do naszego pomieszczenia. Warto dowiedzieć się skąd dana roślina pochodzi, ułatwi to bowiem jej ustawienie i pielęgnację, a ta na pewno odwdzięczy się pięknym kwitnięciem. Przykładowo jeżeli roślina pochodzi z runa lasów tropikalnych np. Aspidistra, to nie będzie wymagała dużej ilości światła i spokojnie można ustawić ją w cienistym kącie. Większość roślin pokojowych pochodzi z klimatu tropikalnego i subtropikalnego, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza w przeciwieństwie do naszych domów zwłaszcza zimą warto więc zraszać je co jakiś czas. Kolejna ważna rzecz przy doborze roślin pokojowych to światło. W pomieszczeniach jest ono znacznie ograniczone. Musimy zwrócić uwagę na kąt jego padania. Nie każde miejsce przy oknie jest dobrze oświetlone i może się okazać, że do rośliny postawionej np. z boku okna dociera tylko niewielka ilość światła. Wszelkiego rodzaju firany i zasłony również ograniczają jego dostępność zaś całkowite odsłonięcie okna i ustawienie rośliny w pełnym zasięgu światła może spowodować jej poparzenie. U roślin pokojowych, podobnie jak w ogrodach możemy wyróżnić rośliny, które wymagają większej uwagi i te, które są w miarę bezobsługowe. Do tej pierwszej grupy należą palmy, kalatee i paprocie, a do drugiej możemy zaliczyć Aspidistry, Kaktusy i inne sukulenty, zamiokulkasy i epipremnum.

 

Tekst i zdjęcia: Aneta Pająk

 

« 2 z 2 »

 

 

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o